Błękitni podejmują Chemików
autor: Paweł KloskowskiDwie trzecie sezonu za nami i powoli rozgrywki III ligi zaczynają wchodzić w decydującą fazę. W ciągu najbliższych kolejek wyjaśni się, które drużyny zapewnią sobie spokój na ostatnie mecze, a które do końca będą walczyć o utrzymanie. W najbliższą sobotę w Stargardzie Chemik Police w meczu z Błękitnymi Stargard dostanie szansę na zwiększenie przewagi nad strefą spadkową. Czy ją wykorzysta przekonamy się od godziny 15.00.
Pierwsze spotkanie

Jesienią w wyrównanym spotkaniu Chemik wygrał w Policach 1:0. Spotkanie miało dwie różne połowy, w pierwszej policzanie cisnęli przeciwnika, jednak dzięki brakowi skuteczności utrzymywał się wynik bezbramkowy. Po przerwie, choć gra zdecydowanie siadła, Chemik zdołał zdobyć bramkę na wagę trzech punktów. Dziesięć minut przed końcem spotkania wzdłuż linii końcowej podawał Rafał Janicki, a akcję bramką zakończył etatowy napastnik Chemika Marcin Wydurski.

Historia

Dzięki trzem punktom z jesieni „Żółtozieloni” poprawili statystyki spotkań z Błękitnymi. Obecnie historia meczów między zespołami ze Stargardu i Polic obejmuje aż 43 spotkania. Począwszy od sezonu 1967/68 oba zespoły spotykały się dziesięć sezonów z rzędu, w sumie rozegrały zaś 22 sezony w tej samej lidze (dodatkowo dwa sezony Chemik grał z rezerwami Błękitnych). Niestety do czasów obecnych z czterech spotkań nie zachowały się nawet wyniki. Chemik z Błękitnymi wygrywał osiemnastaście razy, dziesięciokrotnie następował podział punktów, w jedenastu przypadkach wygrana przypadła Błękitnym.

Warte wspomnienia są szczególnie spotkania z sezonu 1969/70 gdy Chemik zdemolowali przeciwnika 8:1 i z sezonu 2004/05 gdy policzanie u siebie wygrali 4:1, a w rewanżu 6:1.

Sezon

W obecnym sezonie Błękitni w 20 spotkaniach zdobyli 26 punktów. Podopieczni trenera Łukasza Woźniaka wygrali siedem spotkań, pięć zremisowali i doznali ośmiu porażek. Szczególnie prestiżowe były dwie wygrane z Kotwicą Kołobrzeg (6:2 i 3:1) oraz wygrana z Gryfem Słupsk. W statystykach bramek zespół ze Stargardu ma ujemny bilans, stracił 39 goli przy 36 zdobytych.

Na własnym boisku stargardzianie rozegrali dziesięć spotkań, z których sześć zakończyło się wygraną i po dwa porażkami i remisami. W Stargardzie tryumfowały zespoły Regi (4:2) i Chojniczanki (2:1).

Ostatnie ligowe spotkanie Błękitnych z Regą w Trzebiatowie zakończyło się porażką 0:3. Mimo początkowej przewagi przyjezdnych to Rega w 26 minucie po bramce Polaka objęła prowadzenie. Dziesięć minut później podwyższył Wawreńczuk, a w drugiej połowie wynik spotkania ustalił Śliwiński.

Zawodnicy

Spośród wszystkich zawodników Błękitnych bez wątpienia najbardziej niezastąpionym piłkarzem jest obrońca Adam Kawczyński, który w obecnym sezonie zaliczył komplet minut i spotkań (1800 minut/20 meczów). Równie ważny dla zespołu jest doświadczony napastnik Robert Gajda (1720/20), który przez pewien czas pełnił nawet funkcję grającego trenera. Gajda z pięcioma bramkami na koncie jest trzecim snajperem drużyny. O cztery bramki wyprzeda go Tomasz Królak, zaś sześć bramek zdobył Bartłomiej Zdunek.

Podsumowanie

Sytuacja Chemika w lidze jest mało komfortowa. Klub balansuje między miejscami bezpośredniego spadku, a miejscami bezpiecznymi. Dlatego w najbliższą sobotę nie można sobie pozwolić na stratę punktów. Po wygranej z Darzborem młoda drużyna Chemika poczuła się zbyt pewnie i w kolejnym meczu z Kaszubią została brutalnie skarcona. Trener Zygoń ma świadomość, że na koniec sezonu o spadku może decydować nawet jeden punkt i na pewno odpowiednio przygotuje zawodników do spotkania. Choć nie sposób przewidzieć jaki będzie wynik, z doniesień prasowych wyniki iż na dziesięć kolejek przed końcem rundy prawdopodobnie zespoły będą walczyć o uniknięcie miejsc 14 i 15. Ostatnia pozycja przypadnie prawdopodobnie Darzborowi Szczecinek, któremu ze względu na zaległości finansowe zawieszono licencję. Nieuregulowanie należności wobec piłkarzy może oznaczać walkowery i spadek zespołu ze Szczecinka do IV ligi.

1:0 - Sebastian Inczewski dodaj video
Błękitni: Ufnal- Filocha, Kawczyński, Pustelnik, Lewandowski- Jankowski (65' Jarząbek), Wojciechowski, Duda, Zdunek (85' Baszak) -Gajda (88' Liśkiewicz), Inczewski (80' Hackiewicz)

Żółta: Gajda, Wojciechowski, Inczewski sędzia: Łukasz Strabel - Łukasz Ostrowski, Marcin Baniak (Szczecin, ZZPN)

Dane pomogli uzupełnić: baaru, Keczup14, henry94, KibolPiasta, saviol5, zielony67, tobi1991 - dziękujemy