Chemik podejmuje Astrę
autor: Krzysztof Cichomski /C80/Po środowej wygranej z Bytovią piłkarzy Chemika Police czeka kolejne ważne spotkanie. Do Polic przyjeżdża 15 zespół III ligi, Astra Ustronie Morskie.

Jesienią, gdy sytuacja w tabeli była zdecydowanie mniej klarowna, Chemik rozgromił w Ustroniu Morskim Astrę 5:2 (na zdjęciu M. Szmit po zdobytej bramce z karnego). Teraz oba zespoły walczą o utrzymanie i wynik spotkania może zadecydować o późniejszej relegacji. Początek spotkania w sobotę 8 maja o godzinie 13.00.
Poprzednia kolejka

W środę Astra grała w Słupsku z Gryfem i poległa 4:0. Pierwsza bramka meczu padła już w 8 minucie, strzelcem gola z rzutu wolnego był Polakowski. 20 minut później na 2:0 podwyższył Gibczyński. Dominacja słupszczan w pierwszej połowie nie podlegała dyskusji, jednak nie przekładała się na kolejne gole. W drugiej odsłonie nic się nie zmieniło, Gryf nadal przeważał i podobnie jak w pierwszych 45 minutach zdobył dwa gole. Bramkarza pokonał najpierw Świdziński, a w doliczonym czasie wynik ustalił Siarnecki.

Sezon

Po 21 kolejkach Astra zgromadziła 17 punktów, co dało 15 miejsce w tabeli. W obecnym sezonie zawodnicy z wybrzeża wygrali tylko trzy razy, osiem spotkań zremisowali i dziesięć razy przegrywali. Jedynymi zespołami, które oddały komplet punktów były Kotwica Kołobrzeg (4:2 dla Astry), Gryf Wejherowo (2:0) oraz Piast Choszczno (6:3).

W meczach na wyjeździe zespół z Ustronia Morskiego wygrywał dwa razy (Kotwica i Gryf W.), trzy razy remisował oraz pięć raz przegrał.

W 21 kolejkach Astra straciła łącznie 50 bramek. Szczególną skutecznością w pokonywaniu bramkarza popisywali się zawodnicy Chemika (5:2), Chojniczanki (6:2) i Kotwicy (7:0). Mecze zespołu z Ustronia Morskiego są atrakcyjne dla widzów, bowiem ze wszystkich spotkań sezonu tylko w czterech padły mniej niż dwie bramki, zaś aż w 10 zdobyto więcej niż 4 gole.

Z ostatnich sześciu spotkań Astra zremisowała trzy (Energetyk 1:1, Błękitni 0:0, Cartusia 2:2) i tyle samo przegrała (Kotwica 0:7, Gryf S. 0:4, Rega 0:1).

Historia spotkań

Oba zespoły dotychczas spotkały się tylko pięć razy. Pierwsza potyczka miała miejsce w sezonie 2003/04 gdy Astra w Policach wygrała 0:2. Rewanż zakończył się remisem 1:1. Rok później Chemik wygrał na własnym boisku 2:0, a w rewanżu poległ 0:1.

Ostatnie spotkanie oba zespoły rozegrały 10 października 2009 roku w Ustroniu. Pierwsi na prowadzenie już w 5 minucie wyszli gospodarze. Adrian Rutkowski lobem pokonał Piotra Ruska. Do remisu doprowadził kwadrans później Patryk Kurant. Po strzale Rembisza golkiper Astry „wypluł” piłkę przed siebie, natychmiast doskoczył do niej Jakuszczonek i podał prosto do samotnego przed bramką Kuranta. W 30 minucie Astra po strzale Rutkowskiego znów prowadziła jedną bramką. Tym razem wzdłuż 6 metra zagrywał Rakowski, a Rutkowski z bliska nie dał szans bramkarzowi. Po stracie bramki policzanie wzięli się ostro do pracy i jeszcze w pierwszej połowie doprowadzili do remisu, a potem wyszli na prowadzenie. Najpierw w polu karnym obrońcy sfaulowali Górskiego, zaś bramkę z karnego zdobył Szmit. A tuż przed przerwą Rembisz ze środka pola wykorzystał dośrodkowanie Jakuszczonka.

Druga połowa, choć toczona była pod dyktando Chemików, zakończyła się zaledwie dwoma bramkami. „Zaledwie” bo przy odrobinie skuteczności zamiast dwóch bramek mogło paść i sześć. W 62 minucie Jakuszczonek minął bramkarza i precyzyjnym strzałem podwyższył prowadzenie. Po kolejnych kilkunastu minutach Szmit zagrał w pole do Szycha, ten minął bramkarza i w podobnym stylu do Jakuszczonka skierował piłkę do siatki.

Zawodnicy

Trzon Astry stanowią Maciej Lamparski i Maciej Płomiński (obrońcy), Andrzej Wojciechowski (napastnik) oraz Stanisław Gontek i Paweł Rakowski (pomocnicy). Wszyscy ci zawodnicy po boisku biegali ponad 1600 minut.

Najbardziej skutecznym zawodnikiem jest Łukasz Krzemiński (6 goli), Andrzej Wojciechowski (5) oraz Maciej Płomiński i Adrian Rutkowski (4 gole, 2 przeciwko Chemikowi).

Podsumowanie

Chemik w ostatniej serii spotkań zainkasował trzy punkty. Podopieczni trenera Michała Zygonia wygrali z bezpośrednim rywalem do utrzymania, Bytovią Bytów 2:0 i dzięki trzem punktom ich przewaga nad strefą spadkową wzrosła do sześciu oczek (Bytovia ma mecz więcej na koncie). Mimo zwiększenia dystansu do rywali zespół Chemika nie może popaść z euforię. Końcówka sezonu to trudne mecze z Orkanem, Cartusią i Regą i aby do spotkań z tymi zespołami przystępować bez konieczności oglądania się za siebie konieczne jest zdobycie kompletu punktów w meczach z Astrą i Dębem. O tym, czy zawodnicy Chemika staną na wysokości zadania i pokonają zespół z Ustronia Morskiego przekonamy się w najbliższą sobotę, 8 maja od godziny 13.00. Zapraszamy na mecz.