W środę Chemik podejmie Regę
autor: Krzysztof Cichomski /C80/Do końca sezonu pozostały już tylko cztery kolejki. Przed Chemikiem Police ciężki bój z walczącą o awans Regą Trzebiatów, która by podtrzymać swoje szanse musi koniecznie wygrać. Chemik choć wypracował sobie w lidze siedmiopunktową przewagę nad strefą spadkową musi uważać na to co dzieje się za plecami.

Na zdjęciu Leszek Muskała rozdziela Rafała Janickiego i Cezarego Przewoźniaka w jesiennym spotkaniu Regi z Chemikiem.
Historia spotkań

W przeszłości oba zespoły spotykały się 15 razy. Siedem z nich wygrał Chemik, trzy zremisował a cztery przegrał (brak jednego wyniku z sezonu 1979/80). Najbardziej udane były trzy pierwsze sezony, w których Chemik grał z Regą:

sezon 2004/05
Rega - Chemik 1:4 (Gunia 2, Bitkowski, Głowacki)

Chemik - Rega 0:0

Ostatnie spotkanie miało miejsce jesienią obecnego sezonu, zaś wynik został ustalony do przerwy. Pierwszą bramkę w 36 minucie po podaniu Szmita zdobył Rafał Janicki. Niestety, gdy piłkarze byli już myślami w szatni do wyrównania z rzutu wolnego doprowadził Robert Śliwiński. W drugiej połowie nie padła już żadna bramka i po remisie 1:1 drużyny podzieliły się punktami.

Obecny sezon

W poprzedniej kolejce Rega na własnym boisku rozegrała małe derby regionu, w których przeciwnikiem była Kotwica Kołobrzeg. Spotkanie dla gospodarzy ułożyło się dobrze, bo już po kwadransie prowadzili 1:0. Szybką kontrę wyprowadził Erlich, który podał w pole karne do Wawreńczuka. Wawreńczuk widząc wychodzącego bramkarza odegrał do Śliwińskiego, który skierował piłkę do pustej bramki. Kotwica próbowała odgryzać się, jednak żaden strzał nie znalazł drogi do siatki i trzy punkty zostały w Trzebiatowie.

Dzięki wygranej z Kotwicą podopieczni trenera Minkwitza nadal utrzymują pięciopunktową stratę do lidera, Chojniczanki Chojnice. Zespół z Trzebiatowa z 26 spotkań wygrał szesnaście, sześć zremisował i cztery przegrał. Jedynymi zespołami które wywalczyły komplet punktów były Chojniczanka Chojnice (2:1), Energetyk Gryfino (1:0), Cartusia Kartuzy (2:1) oraz Gryf Słupsk (1:0).

Bilans bramkowy pokazuje, że choć Rega w porównaniu z czołówką ligi zdobywa stosunkowo mało bramek, to równocześnie straciła także najmniej goli spośród najlepszych drużyn. Zawodnicy z Trzebiatowa strzelili łącznie 44 gole (Chojniczanka 66, Orkan 58, Gryf S. 53) oraz stracili 22 (Chojniczanka 36, Orkan 37, Gryf S. 39).

W 12 meczach na wyjeździe Rega wygrywała sześć razy, trzy mecze zremisowała i trzy spotkania przegrała. Porażki przypadły na mecze z Chojniczanką, Energetykiem i Cartusią. Bilans bramek poza własnym stadionem wynosi 19-14.

Zawodnicy

Podstawowymi piłkarzami w drużynie Minkwitza są Łukasz Kosakiewicz (2274 minut w 26 meczach), Grzegorz Jarmoszwicz (2254/26), Piotr Hernacki (2250/25) oraz Maciej Więcek (2063/26). Natomiast atak Regi nie może obyć się bez Grzegorza Wawreńczuka (12 goli) i Roberta Śliwińskiego (10), którzy do spółki zdobyli połowę bramek w sezonie.

Podsumowanie

Choć przewaga Chemika nad strefą spadkową wynosi 7 punktów to w obliczu spotkań z Regą, Kotwicą, Gryfem Wejherowo i Energetykiem podopieczni trenera Michała Zygonia nadal nie mogą mówić pełnym spokoju. „Dopóki piłka w grze wszystko jest możliwe” - mawiał trener tysiąclecia, Pan Kazimierz Górski. Dlatego ważne jest, aby zawodnicy Chemika w każdym spotkaniu, szczególnie teraz w końcówce walczyli zawsze o zwycięstwo.

Co ważniejsze zawodnicy w żółtozielonych strojach są w stanie w środę zdobyć komplet punktów. Jesienią w Trzebiatowie padł remis, wiosną Chemik odprawił w Policach walczącego o awans Orkana (2:1) i nawiązał wyrównaną walkę z liderem ligi, Chojniczanką. Nie bez znaczenia jest także, fakt iż stadion przy ulicy Siedleckiej pozostaje niezdobyty od czterech spotkań. O tym, czy piłkarze Chemika Police po raz piąty z rzędu wywalczą u siebie komplet punktów przekonamy się już w najbliższą środę od godziny 17.30.

1:0 - 65' - Mariusz Szmit dodaj video
Chemik: Strzelec - Maśniak, Bieniek, Janicki, Hajdukiewicz - Jóźwiak, Baranowski, Szmit, Wojtasiak (67' Krawiec), Wydurski (92' Milewski) - Górski (90' Sobczak)

Rega: Prokosa, Hernacki, Jarmoszewicz, Wilejto, Lewandowski, Śliwiński (63' Bogacz), Polak (46' Kosakiewicz), Więcek (81' Filiks), Janiszewski (46' Orłowski), Wawreńczuk, Erlich

Żółte kartki:Wydurski, Jóźwiak (Chemik) / Wilejto (Rega) sędzia: Marcin Świerszcz (ZZPN, Barlinek)

Dane pomogli uzupełnić: jurgol, baaru, guma27, talcia - dziękujemy